Dividing Decimals with Models

| , ,

Dividing Decimals with Models

Aubrey’s mom is planning to make her famous orange limeade and asks Aubrey to go to the store. Aubrey ended up buying 3 oranges for a total of $2.67. How much does each orange cost?

What is division?”
Division is when you take the total of something and split it up equally.

#1 Make the model: 2 wholes / 6 tenths / 7 hundredths

“Now what do we have to do with 2 wholes / 6 tenths / 7 hundredths?”
Split it up into 3 groups.

“What do we start with?”
We need to start with the wholes.

“Can we split 2 wholes into three groups?”
No, there is not enough. We can take the wholes and break each of them apart!
1 whole = 10 tenths

#2 Break up the wholes and exchange each of them for tenths.

1 whole = 10 tenths

There are a total of 26 tenths now

“Now what do we do?”
Count up how many tenths we have and split them up into 3 groups. 26 tenths ÷ 3
We will find how tenths are in each of the 3 groups.

#3 Divide the tenths

26 tenths ÷ 3 = 8 tenths in each group R2 tenths left over + 7 hundredths

“What do we do with the 2 tenths and 7 hundredths?”
Do the same thing. Take the tenths and break each of them apart into hundredths.
1 tenths = 10 hundredths

#4 Break up the tenths and exchange each of them for hundredths.

1 tenth = 10 hundredths

“What’s next?”
Count up how many hundredths we have and split them up into 3 groups. 27 hundredths ÷ 3
We will find how hundredths are in each of the 3 groups.

#5 Divide the hundredths

27 hundredths tenths left over ÷ 3 = 9 hundredths in each group

“Put everything together! How much did each orange cost?”

When we take 2 wholes, 6 tenths, 7 hundredths and split them equally into three groups =  8 tenths in each group & 9 hundredths in each group

Each orange cost $0.83

Previous

Perimeter and Area of Irregular Shapes

Decimal Investigation

Next

Leave a Comment