• best teaching practices
  • Dividing Decimals with Models

    Aubrey’s mom is planning to make her famous orange limeade and asks Aubrey to go to the store. Aubrey ended up buying 3 oranges for a total of $2.67. How much does each orange cost?

    “What is division?”
    Division is when you take the total of something and split it up equally.

    #1 Make the model: 2 wholes / 6 tenths / 7 hundredths

    “Now what do we have to do with 2 wholes / 6 tenths / 7 hundredths?”
    Split it up into 3 groups.

    “What do we start with?”
    We need to start with the wholes.

    “Can we split 2 wholes into three groups?”
    No, there is not enough. We can take the wholes and break each of them apart!
    1 whole = 10 tenths

    #2 Break up the wholes and exchange each of them for tenths.
    1 whole = 10 tenths


    There are a total of 26 tenths now

    “Now what do we do?”
    Count up how many tenths we have and split them up into 3 groups. 26 tenths ÷ 3
    We will find how tenths are in each of the 3 groups.

    #3 Divide the tenths

    26 tenths ÷ 3 = 8 tenths in each group R2 tenths left over + 7 hundredths

    “What do we do with the 2 tenths and 7 hundredths?”
    Do the same thing. Take the tenths and break each of them apart into hundredths.
    1 tenths = 10 hundredths

    #4 Break up the tenths and exchange each of them for hundredths.
    1 tenth = 10 hundredths

    “What’s next?”
    Count up how many hundredths we have and split them up into 3 groups. 27 hundredths ÷ 3
    We will find how hundredths are in each of the 3 groups.

    #5 Divide the hundredths

    27 hundredths tenths left over ÷ 3 = 9 hundredths in each group

    “Put everything together! How much did each orange cost?”
    When we take 2 wholes, 6 tenths, 7 hundredths and split them equally into three groups =  8 tenths in each group & 9 hundredths in each group
    Each orange cost $0.83